ATK Tähtitieteessä 28.1 2004

1. Unix komennot: finger, w, alias, unalias, top .cshrc:n rivi alias f ’finger’

2. IDL manuaalit Kirjaston nettisivut http://www.kirjasto.oulu.fi

3. Interaktiivista käyttöä sivut 2-3 IDL:n perusteita monisteesta

4. Opiskelijat luovat jakaumia -tulosta luvut 0 - 255 (0,1,2,3,...,255) print,indgen(256) -tulosta kokonaisluvut 1 - 255 (1,2,3,...,255) print,indgen(255)+1 -tulosta kokonaisluvut -5 - 5 (-5,-4,-3,...,3,4,5) print,indgen(11)-5 -tulosta kokonaisluvut 10-15 (10,11,12,13,14,15) print,indgen(6)+10 -tulosta luvut 0.1 - 1.0 (0.1, 0.2, 0.3, ... ,0.9, 1.0) print,findgen(10)/10+0.1 -tulosta kokonaisluvut 0 - 255 viiden välein (0,5,10,...,250,255) print,indgen(256/5+1)*5

5. Jakaumien luontia IDL:llä -luodaan yksiulotteinen sata alkioinen taulukko, joka sisältää luvut 0,1,2,3,...,99

luvut=indgen(100) & print,luvut -luodaan em. taulukko niin että minimi arvo on 0.01

luvut2=findgen(100)/100+0.01 & print,luvut2 -luodaan taulukko, jonka suurin arvo on 20

luvut3=findgen(101)/100*20 & print,luvut3 -luodaan taulukko, jonka pienin arvo on 5 ja suurin 10

luvut4=findgen(101)/100*5+5 & print,luvut4 -tulostetaan taulukko, jonka pienin arvo on 0.01 ja suurin 5

luvut5=findgen(101)/100*4.99+0.01 & print,luvut5 -tulostetaan taulukko, jossa em. taulukkoa muunnetaan niin, että saadaan dN/dr ∝ r^{−q} mukainen jakauma.

luvut6=luvut5ˆ (-3) & print,luvut6 -Nyt saatu tulos on havainnollisempi kun muutamme taulukon sellaiseksi, että viimeinen alkio on yksi. Tällöin saamme käsityksen siitä, jos kuinka montaa pienempää kokoluokkaa olevaa partikkelia yksi viiden metrin kappale vastaa.

luvut6=luvut5*125 & print,luvut (x*0.008=1 -> x=125) -Havainnollistetaan tätä paremmin ottamalla seuraava jakauma:

lukuja=(findgen(7)/6*4.5+0.5)ˆ (-3)*125 & print,lukuja

Nyt olemme jakaneet jakauman kuuteen ryhmään joista viimeinen on normeerattu ykköseksi, joten yo. kokojakaumalla yhtä viiden metrin kappaletta vastaa 1000 puolen metrin kappaletta.

6. Opiskelijat antavat palautetta approbaturtyöt kurssista: yksi laskupäivä 8-16 jolloin voi tulla ja mennä milloin haluaa vai useammin kiinteä 2 tunnin aika? Raine.Karjalainen@oulu.fi .