ATK Tähtitieteessä 04.02.2004

1. Leikittelyä IDL:llä

Erilaisia piirtelytehtäviä IDL:llä, komennot

-plot, oplot, plots, xyouts
-keywords: xrange,xtitle,xstyle,title,charsize,color,symsize

Tehtävä 1: Piirrä kolmio, jonka kulmat ovat pisteissä (1,1),(3,1) ja (2,2). Kirjoita kolmion sisään etunimesi mahdollisimman isoilla kirjaimilla. Kolmion kärkien ei tule olla koordinaattiakseleilla.

x=[1,3,2,1] & y=[1,1,2,1] plot,x,y,xs=2,ys=2,yr=[1,2],xr=[1,3] xyouts,2.12,1.,’Raine’,charsize=15,orient=90

Tehtävä 2: Piirrä yksikköympyrä. Nimeä koordinaattiakselit nimillä ’x’ ja ’y’. Anna kuvalle otsikko ’Yksikköympyrä’.

x=cos(findgen(100)/100.*2.*!dpi) & y=sin(findgen(100)/100.*2.*!dpi) plot,x,y,title=’Yksikköympyrä’,xtitle=’x’,ytitle=’y’

2. Datan lukeminen: kuvaformaatit. Esimerkiksi jpeg-formaatissa olevien kuvien lukeminen IDL:ään tapahtuu komennolla read_jpeg. Lue IDL:ään tie-

dosto ∼/rkarjala/IDL/mars_face.jpg.

read_jpeg,’∼/rkarjala/IDL/mars_face.jpg’,kuva help,kuva window,/free,xsize=573,ysize=732,retain=2 tv,kuva tvscl,kuva

Tehtävä 3: Piirrä kasvoille punaiset silmälasit

plots,[130,170],[500,530],/dev,col=2,thick=2 plots,x+180,y+540,col=2,/dev plots,x+120,y+490,col=2,/dev x=15*cos(findgen(100)/100.*2.*!dpi) y=15*sin(findgen(100)/100.*2.*!dpi) plots,x+120,y+490,col=2,/dev plots,x+180,y+540,col=2,/dev plots,[70,107],[470,483],col=2,/dev,thick=2 plots,[193,223],[549,585],col=2,/dev,thick=2

IDL:ssä voi myös kirjoittaa kuvia tiedostoihin eri formaateissa, esim. jpeg:inä käyttäen komentoa write_jpeg.

Opiskelijat antavat palautetta approbaturtyöt kurssista: yksi laskupäivä 8-16 jolloin voi tulla ja mennä milloin haluaa vai useammin kiinteä 2 tunnin aika? Raine.Karjalainen@oulu.fi .