ATK Tähtitieteessä 25.02.2004

Lisäys .cshrc tiedostoon haapa2 koneessa:

source /usr/local/rsi/idl_6.0/bin/idl_setup setenv IDL_PATH \+$IDL_DIR/lib:/wrk2/rkarjala/idl_libraries/astrolib

1. Datan lukeminen ja kirjoittaminen I: kuvaformaatit. Esimerkiksi jpeg-formaatissa olevien kuvien lukeminen IDL:ään tapahtuu komennolla read_jpeg. Lue IDL:ään tiedosto

/wrk2/rkarjala/IDL/mars_face.jpg.

-IDL:ssä voi myös kirjoittaa kuvia tiedostoihin eri formaateissa, esim. jpeg:inä käyttäen komentoa write_jpeg.

Tehtävä: Piirrä kasvoille punaiset silmälasit

2. Datan lukeminen ja kirjoittaminen II: IDL:n save-tiedostot, komennot

-save
-restore

3. IDL:n save-tiedostossa /wrk2/rkarjala/IDL/galaxies.save on yli 50 000 galaksin paikkakoordinaatit (rektaskensio ja deklinaatio) sekä radiaalinopeudet. Tulosta galaksien jakauma taivaalla. Mitä huomaat?

   Tiedostossa /wrk2/rkarjala/IDL/open_clusters.save on avonaisten täh-

tijoukkojen jakauma taivaalla. Tulosta se galaksijakauman päälle. Mistä johtuu ero jakaumissa?

Tähtitieteellisessä IDL-kirjastossa nimeltä Astro on useita tähtitieteellisiä rutiineja. Yksi niistä muuttaa rektaskension ja deklinaation galaktisiksi koordinaateiksi l,b tai päinvastoin. Muunnos galaktisiin koordinaatteihin on seuraa-

vaa muotoa glactc,ra,dec,year,gl,gb,1, missä ra,dec ovat ekvatoriaali-

setkoordinaatit, gl,gb galaktiset koordinaatit, year on ekvatoriaalisiin koordinaatteihin viittaava epookki, tässä tapauksessa 2000. Miltä edelliset jakaumat näyttävät galaktisissa koordinaateissa tulostettuina?

Hubblen lain mukaan kaukaisen galaksin etäisyys saadaan sen etääntymisnopeudesta seuraavasti: r = v/H_{0}. Käytä taulukon vhelio nopeuksista laskettuja etäisyyksiä Hubblen vakion arvolla H_{0} = 75 kms^{−1}Mpc^{−1} ja tulosta etäisyysjakauma deklinaatiovälillä [26.5,32.5]. Mitä huomaat?