ATK Tähtitieteessä 24.03.2004

1. Systeemimuuttujista -tulostukseen mm. !p.color=2, !p.charsize=1.8 -!radeg, !dtor

2. Sovituksen tekeminen Tulostetaan paraabeli y = x^{2}. Tehdään siihen hälyä komennolla randomn.

Komento randomn (voit avata helpin idl:ssä komennolla ?randomn) palauttaa yhden tai useampia melkein-satunnaisia lukuja, joiden keskiarvo on 0 ja standardipoikkeama on 1. Vrt. komento randomu ja tasainen jakauma.

- Result = randomn(seed,100) Palauttaa 100 pseudo-satunnaislukua

- poly_fit, käyttää pienimmän neliösumman menetelmää Tulos=poly_fit(x,y,degree,yfit) x ja y vektoreita, degree on sovituksen aste, yfit on palautuva sovitus.

3. Harjoitustöiden jako

4. LaTeX -template04.tex, plotti.ps -latex, xdvi, dvips -ghostview ps-tiedostojen katseluun