ATK tähtitieteessä: Harjoitustyö 1.

Tulosta funktion f(x)=cos(x) kuvaaja, kun x = [-45^{∘},45^{∘}]. Nimeä akselit: x-akselin nimeksi x[^{∘}], y-akselin nimeksi cos(x). Laita kuvan otsikoksi Harjoitustyö 1.

ATK tähtitieteessä: Harjoitustyö 2.

Tee ohjelma, joka tulostaa katkoviivan vasemmasta alanurkasta oikeaan ylänurkkaan. Kirjoita tulostukseen oma nimesi viivan vasemmalle puolelle ja päivämäärä oikealle puolelle. Nimeä koordinaattiakselit siten että nimen puoleinen akseli on Nimi ja päivämääran puoleinen on Päivämäärä. Anna kuvalle otsikko Harjoitustyö 2.

ATK tähtitieteessä: Harjoitustyö 3.

Tulosta avainsanan psym eri arvot allekain ja kuvaile omin sanoin samalle riville symbolia. Anna kuvalle otsikko Harjoitustyö 3. Anna y-akselille nimeksi oma nimesi.

ATK tähtitieteessä: Harjoitustyö 4.

Piirrä neliön sisään ympyrä, joka koskettaa neliötä. Anna kuvalle otsikoksi Harjoitustyö 4. Anna x-akselille nimeksi oma nimesi.

ATK tähtitieteessä: Harjoitustyö 5.

Piirrä ympyrän sisään neliö, jonka kulmat koskettavat ympyrää. Anna kuvalle otsikoksi Harjoitustyö 4. Anna y-akselille nimeksi oma nimesi.